Blog
Stawiamy na wiedzę i lubimy się nią dzielić. Dowiedz się, co dzieje się na rynku odnawialnych źródeł energii oraz w naszej firmie

Na czym polega zasada bilansowania energii w fotowoltaice?

zabawkowy domek na desceKażdy użytkownik paneli fotowoltaicznych, po zainstalowaniu oraz zgłoszeniu swoich urządzeń do dostawcy energii elektrycznej, staje się prosumentem, co oznacza, że jest jednocześnie producentem własnej energii elektrycznej oraz jej konsumentem. Wiąże się to z obowiązkiem przestrzegania określonych przepisów, ale jednocześnie daje też wiele korzyści. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się Państwu wytłumaczyć, co się dzieje z nadwyżką produkowanej przez siebie energii elektrycznej oraz na czym polega zasada jej bilansowania i rozliczania. 

Bezgotówkowe rozliczanie energii elektrycznej — Opust

Każdego użytkownika paneli fotowoltaicznej interesuje bezgotówkowe rozliczanie wyprodukowanej i pobranej od dostawcy energii elektrycznej, czyli tzw. opust. W zależności od umowy z dostawcą, może się on odbywać w okresie rocznym lub odpowiednio krótszym. Zasada „współpracy” z dostawcą energii opiera się na zasadzie, że produkowaną przez siebie energię elektryczną możemy użytkować w czasie rzeczywistym lub przekazywać ją do elektrowni, a następnie ją użytkować, ale w nieco mniej dla nas korzystnym rozliczeniu.

Według ustawy OZE oraz umów podpisywanych pomiędzy prosumentem a dostawcą energii, posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, za każdy 1 kWh energii oddanej do sieci, prosument może odebrać, bez dodatkowych opłat, 0,8 kWh energii. Z kolei w przypadku większych instalacji fotowoltaicznych, czyli takich o mocy od 10 do 50 kW, sposób rozliczenia odbywa się stosunkiem 1 kWh do 0,7 kWh.

Rola właściwie dobranej mocy paneli fotowoltaicznych

Bardzo istotnym problemem jest to, że jeżeli przez rok nie wykorzystamy w ramach opustu wyprodukowanej przez siebie i przekazanej do dostawcy energii, niestety ją stracimy. Wyprodukowaną, a następnie pozyskiwaną od dostawcy energię elektryczną musimy wykorzystać maksymalnie w ciągu roku. Oczywiście, jeżeli nam się to nie uda i tak nie będziemy płacili rachunków za prąd, ponieważ cały czas nasz bilans będzie na plusie, jednak żeby zoptymalizować działanie całego systemu, niezbędne jest dobranie takiej jego mocy, żeby odpowiadało potrzebom naszego gospodarstwa domowego. Pamiętajmy bowiem, że im mocniejsza instalacja fotowoltaiczna, tym jej zakup będzie nas więcej kosztował. Dobierając moc paneli, warto jest skorzystać z umieszczonego na naszej stronie kalkulatora fotowoltaicznego, co pozwoli nam na wstępne określenie przybliżonych kosztów ich zakupu i montażu. Doborem dokładnej mocy paneli zajmą się już nasi specjaliści podczas realizacji umowy. Zapraszamy!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Dofinansowanie do pompy ciepła

Inwestując w odnawialne źródła energii masz możliwość uzyskania dofinansowania lub dotacji na zakup i montaż pompy ciepła. 

Współpracujemy z renomowanymi bankami, w których możesz uzyskać kredyt na zakup pompy ciepła na preferencyjnych warunkach. Dostępne są również dotacje np. w Programie Czyste Powietrze, w ramach którego możesz uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła na ekologiczne i termomodernizację domu

Dotację z programu Czyste Powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, czyli odliczeniem dla podatników, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Będziesz mógł odliczyć koszty związane np. z zakupem pompy ciepła, ale nie tylko – ulga podatkowa dotyczy też instalacji fotowoltaicznych, a także innych prac termomodernizacyjnych.

Pompa ciepła na zewnątrz domu jednorodzinnego
Pompa ciepła zamontowana do domu

Pompy ciepła z montażem z piTERN

Firma piTERN świadczy profesjonalne i kompleksowe usługi w zakresie projektowania, montażu i serwisowania pomp ciepła. Obsługujemy zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Działamy w Polsce zachodniej na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i opolskiego. Dzięki naszej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom optymalne rozwiązania dostosowane do specyfiki budynku, a także indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości inwestora. Posiadamy niezbędne kwalifikacje i certyfikaty, co zapewnia najwyższą jakość usług. Podczas realizacji inwestycji wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone, wydajne komponenty oraz pompy ciepła pochodzące od renomowanych dostawców. Wszystko to przekłada się na niezawodność, bezpieczeństwo i długą żywotność instalacji. 


Oferujemy fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Wspieramy również klientów w  uzyskaniu dofinansowania na zakup pompy ciepła. Jesteś zainteresowany współpracą? A może masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami i zainwestuj w efektywne, energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła! 

 

Montaż instalacji pompy ciepła krok po kroku

Montaż pompy ciepła to wieloetapowy i skomplikowany proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich uprawnień i certyfikatów. Instalacja powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę w celu zapewnienia maksymalnej efektywności i bezpieczeństwa całego systemu. 

Instalacja pompy ciepła krok po kroku

  1. Analiza systemu grzewczego u klienta wraz z wykonaniem projektu instalacji pompy ciepła.
  2. Dobór typu, wielkości i mocy pompy ciepła.
  3. Montaż jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
  4. Podłączenie pompy ciepła do instalacji grzewczej.
  5. Pierwsze uruchomienie i konfiguracja sterownika pompy ciepła. 

Dzięki współpracy z piTERN zyskasz wydajny system grzewczy, który będzie służył Ci przez lata! 

Montaż instalacji pompy ciepła na zewnątrz domu
Najlepsze pompy ciepła

Najlepsze pompy ciepła

Czym charakteryzują się najlepsze pompy ciepła? Instalacja powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz do indywidualnych potrzeb inwestora, zapewniając wydajną pracę, optymalny komfort termiczny i oszczędności na długie lata. Korzystnym rozwiązaniem są wielofunkcyjne urządzenia, które nie tylko ogrzewają dom w zimie, ale także chłodzą pomieszczenia latem, dzięki czemu są wykorzystywane przez cały rok. Ważne również, aby wybrać sprawdzone i polecane przez innych pompy ciepła, które pochodzą od renomowanych producentów, a także zlecić ich montaż profesjonalnej firmie. Takie podejście gwarantuje wydajne, długotrwałe i bezawaryjne działanie całego systemu grzewczego. 


Dla uzyskania najlepszych efektów warto rozważyć połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, wpływając równocześnie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.